top of page

Několik rad, jak vhodně

ZAŘÍDIT VELKÝ POKOJ

U malých obývacích pokojů řešíme problémy kvůli jejich omezenému prostoru, zatímco u větších obývacích prostor čelíme mnoha jiným problematickým otázkám. Většina velkých pokojů může být skvělá pro zábavu. Nejsou však pro každodenní život ani útulné ani funkční. Patří sem také místnosti, které nejsou zrovna obrovské, ale jsou nešikovného tvaru anebo jsou nějakým způsobem připojené k jinému prostoru. Tak jak můžete nejlépe zařídit  velký obývací pokoj? Přinášíme vám tipy a inspirace, které se mohou týkat různých tvarů větších místností. 

1. Vymezte si zóny

V malé místnosti máme pouze prostor pro jednu konverzační zónu, kterou určuje hlavně posezení, a bohužel nenajdeme zde příliš prostoru pro seskupení dalšího nábytku. Ve velkých pokojích můžeme vytvořit mnohem víc než jen velké posezení. Zapojte svou představivost, jak co nejlépe využít velikost nebo tvar místnosti, kterou máte zařídit. Identifikujte několik možných funkčních oblastí v rámci místnosti, jako jsou konverzační zóny (mohou být dvě nebo tři!), mediální oblast, což je prostor pro psací stůl, herní konzole nebo herní stůl, jídelní kout, nebo oblast pro čtení.

2. Rozdělte prostor vizuálně

Pro vizuální rozdělení místnosti můžete na strop přidat trámy, nebo postavit části stěn nebo do místnosti umísti pilíře. Anebo můžete vizuálně celý prostor velké místnosti zpříjemnit tím, což je ideální z flexibilního hlediska, že k rozdělení využijete třebas plochy koberců nebo pověsíte závěsy, stěny definujete tapetami či do prostoru vhodně rozmístíte nábytek. Pohovku otočte zády do druhého prostoru velké místnosti, nebo zde umístěte lenošku nebo velký stůl se židlemi. Také velké lampy, záclony, nebo rostliny mohou pomoci rozdělit velký prostor.

3. Ukotvěte místnost.

Velké místnosti nebo velké obytné plochy mohou navodit pocit zaplněnosti, když do nich dáte příliš mnoho malých kusů nábytku. Proto použijte pár "kotevních" velkých kousků. Velkou sedací soupravu, velký konferenční stolek nebo dokonce knihovnu nebo klavír, které pomohou pokoj tak zvaně ukotvit. Menší kusy použjte jen sem tam jako akcenty v případě potřeby.

4. Použijte kreativní osvětlení

Bez ohledu na to, jak velikou místnost máte, světlo může hrát roli v tom, jak se v místnosti cítíte. Naštěstí je často ve velkých pokojích více oken, takže v průběhu dne mají dost světla. Ale stíny a tmavé rohy mohou způsobit, že se v noci v nich necítíme dobře. Máte-li jen jedno centrální stropní světlo, budete pravděpodobně chtít přidat více světla tak, že přidáte více lamp. 

Použijte dvě nebo tři lampy a větší lustr v podobném barevném odstínu, pak přidejte štíhlejší méně dotěrné kovové svícny a nástěnné lampy, tak aby osvětlení bylo rozloženo po celé místnosti. 

5. Použijte několik kusů nábytku.

Pokud nemůžete najít konferenční stolek dostatečně velký pro váš prostor, použijte dva čtvercové nebo kruhové a postavte je vedle sebe nebo vedle křesel či gauče. Můžete také použít dva koberečky pro dvě samostatné konverzační oblasti,  spíše než jeden velký. Vytvořte větší posezení tím, že použijete čtyři křesla s kulatým stolkem a k nim přidáte další kulaté na stranuje to lepší než jen dvě křesla. Křesla jsou lepší, pro vizuální rozdělení v místnosti, než pohovka. Zaplní a zpříjemní místnost, vytvoří další konverzační zónu ve velkých prostorách. Kdykoliv můžete použít dvě křesla, dvě lampy nebo soubor několika židlí, vždy to bude mít ve velkém protoru pozitivní dopad!

bottom of page