top of page

Statek Slunečnice

Nádherné místo na venkově v přírodě.

Statek_Slunečnice_2.jpg

Nedaleko od Prahy směrem na české středohoří, kousek od Loun a kopce zvaného Oblík, se nachází vesnička Mnichov. Žije tam několik málo obyvatel, kteří si jistě užívají krásy okolní přírody a mezi ně už teď patří rodina, která zde hodlá předávat návštěvníkům statku zkušenosti z duchovního vývoje, navracet se zpět k přírodě a to prostřednictvím zajímavých seminářů a kurzů. Petra a Paolo tady koupili velmi starý statek, aby ho opravili a znova z něj vytvořili nádherné místo, kde si na své přijdou nejen lidé milující přírodu a krásu tichého venkova, ale také ti, co hledají odpovědi na své mystické cestě životem.  Vytvořila jsem pro ně veselou barevnou vizi, návrh prostoru společenského sálu, který se nachází v přízemí statku. Zde se všichni hosté statku společně setkávají. 

Barevná hravost

Chtěla jsem dodržet atmosféru českého venkova, statku a taky jsme chtěla, aby prostor působil útulně. Doplnila jsem ho tedy textilem, ten nejen že prostor zútulní, ale taky do něj vnese hravost a optimismus prostřednictvím použitých barev.  Inspirativní předlohou mi byla textilní technika patchwork, pro získání barevnosti prostoru jsem tedy použila různé druhy látek, kterými jsem ozdobila křesla a pohovky v relaxační části sálu. Barvy z inspirativní látky, zelená,modrá, starorůžová se stále opakují také na sedácích lavic nebo zadních opěrkách a sedácích různých židlí.

 

Inspirativní předlohou mi byla textilní technika patchwork...

Stylové přírodní materiály

Místnost je tvořená z předmětů z přírodních materiálů (dřevo a kov). Sál je možné zařídit poměrně levně. Staré židle z bazaru se přelakují a očalouní a na starší pohovky a křesla se ušije patchworkové čalounění. Televizor jsem zakryla obrazem s motivem italského venkova. Je zavěšen na kolejnici umístěné na zdi. Na stropní osvětlení jsem použila kruhy - symboly jednoty. Jde o dřevěná kola ze sedláckých vozů, které je možné nechat udělat na míru nebo je koupit v bazaru. Duchovní atmosféru jednoty sálu  také umocňuje další kruh - mandala květu života umístěná proti hlavnímu vstupu do sálu, tedy na krbu. Kamenné stěny zdobí dubové dlouhé police, které mohou sloužit k vystavování prodejních předmětů a dekorací. K zajištění tlumenějšího osvětlení jsem na odkládací stolky a komody umístila stojaté dekorativní lampy. Dveře jsem olemovala bílou omítkou, o které mluvil Paolo.

Dispoziční řešení sálu

Tvar a velikost nábytku je navržen tak, aby byla možnost ho snadněji uspořádat dle požadovaných potřeb.  Proto jsem navrhla čtvercové stoly, které jsou snadněji stohovatelné (variabilní). Mají nohu uprostřed, aby se k nim vešlo i o něco víc lidí, ale taky lidé objemnější. Klasické staré židle jsou lehké a tak snadno přenosné. K posezení slouží několik menších čtvercových stolů  a jeden veliký. Lavice, které stojí kolem zdí v levé části sálu nemají žádný úložný prostor proto, abychom je mohli kdykoliv přemístit. Naopak jsou opatřeny zadní opěrnou části, abychom je mohli dát do prostoru a mohli se lidé v nich také opřít. Níže na obrázcích můžete vidět možnosti uspořádání sálu v případě realizace přednášky nebo pracovního workshopu. Možností, jak uspořádat sál je samozřejmě více, zde vám představuji pouze dvě z nich.

Podívejte se na představu o tom, jak by mohl vypadat statek Slunečnice. Na statku se setkávají lidé, kteří milují přírodu a žijí obyčejný život. Můžete si zde pronajmout pokoj a strávit tak krásné chvíle v prostředí nádherného venkova. Další informace o statku a naleznete na odkaze http://statekslunecnice.cz/.

bottom of page