Jak jsem přešla od unavené manažerky z velkoměsta k bydlení v přírodě na sto let starém rodovém statku, kde to miluji.

Ale ještě předtím proběhla proměna malého 2+1 městského bytu na "větší", pro život 3 členné rodiny, funkčnější prostor. A ještě před 7místným ziskem z jeho prodeje a koupí 3hektarů půdy a rodového statku...existovala "obyčejná" máma.

Dychtivá potěšit syna.

V zoufalé snaze zvětšit prostor.

Frustrovaná a donucená proměnu bytu vyřešit sama. (Přečtěte si více o mých počátcích v článku na blogu.)

O CESTĚ Z MĚSTA  ZA (S)NOVÝM BYDLENÍM

Jmenuji se Šárka a vlastním s manželem 30 000 m2 pozemků s lesem loukami a zemědělskou usedlostí. Žiji život, který jsem snila. Užívám si společné chvíle s blízkými. Jsme spolu, venku v přírodě, kterou máme všude kolem nás.

 

V sezóně ve starém sadu ochutnávám tradiční odrůdy jablek. Čerpám z darů přírody, sbírám pampelišky, levanduli, mátu,  bezové květy a baví mně z nich dělat chutné domácí sirupy. Vytvářím si zde prostor pro podnikatelské aktivity, které tu hodlám dál rozvíjet.

Před pár lety jsem se rozhodla, že už nechci, aby mi život protékal mezi prsty a odešla jsem s manželem a synem z rušné Prahy, do Beskyd, na venkov. Teď si plním své sny na 100 let starém statku, ve venkovském domě, který si přetváříme podle vlastních představ.

Renovuji dům, a žiji v duchu svého projektu

pod názvem NukNuk Ateliér

Jsem propagátorkou udržitelného životního stylu a šetrného přístupu v zacházení se starými domy. V tomto duchu renovuji vlastní venkovský dům. Využívám možnosti renovace, upcyklace a redesignu a měním jeho prostory na vysněný domov a při tom chytře optimalizuji vynakládané finanční prostředky tím, že čerpám ze zkušeností, které jsem renovacemi před léty nabyla.

Píšu a tvořím obsah, už nějakou dobu inspiruji na svém blogu články o proměnách v interiéru, o možnostech rekonstrukce bytů a domů, o stylech bydlení a nově, jak se nám po návratu z velkoměsta opět žije na venkově, a jak postupujeme při renovaci naši zemědělské usedlosti.

 

Našim cílem bylo se vymanit ze sytému a získat větší svobodu v seberealizaci

Ale ještě nedávno jsem si takovou možnost nedokázala vůbec představit. Bydlela jsem v Praze a snila společně s manželem o přírodě, o venkovském domě se stodolou a vzrostlým stromem na dvorku, s vlastním lesem a loukami.

 

Snili jsme o prostoru, kde bychom si realizovali všechny naše sny. Chtěli jsme se už vymanit ze systému, ze zatížení hypotéky a chtěli jsme získat větší svobodu v seberealizaci aniž bychom se museli nějak omezovat.

 Řídila jsem marketing ve vlastní firmě

Ještě pořád mám před očima náš život v Praze. Vidím se, jak jsem vytížená každodenní práci. Řídila jsem marketing ve vlastní firmě, která se zabývala prodejem a distribucí potravin, a věnovala jsem se strategiím, plánům a rozpočtům, analyzování tržního prostředí a budování povědomí značek produktů.

Trávila jsem pracovní dny používáním levé mozkové hemisféry, počítáním, analyzováním a tu pravou, kreativní část jsem používala méně.  Pravá mozková hemisféra vnímá obraz reality jako celek, její pohled je holistický, pracuje s obrazy, barvami, se symboly. 

 

Dost často mi chyběla taková činnost, kterou bych si dobíjela vybitou energii z práce a vyvážila potřeby logické s kreativními.

 

Už od dětství miluji tvořit, mám to po otci výtvarníkovi, ten tvořil doma, denně, u sebe v ateliéru. Dívala jsme se, jak mu pod rukama vznikají krásné obrazy krajin, zátiší nebo portrétů rodiny a klientů.

 

A mně to inspirovalo! Už jako dítě jsem tvořila pro sebe, pro radost. Přetvářela a vylepšovala pokoje v domě rodičů tím, že jsem přemisťovala kusy nábytku tak, abych to tam udělala hezčí.

Zaplatili jsme draze za rekonstrukci, materiál i za práci

Počátky mých renovačních počinů sahají do dětství, ale ty první opravdické do první poloviny 90.let. Kdy se jednalo o opravy, renovace nebo menší vylepšení vlastního pronajatého bytu nebo bytu přítelovy maminky. Tady jsem poprvé vnímala, jak je důležité promýšlet a plánovat kroky, které je potřeba udělat. Hlavně v momentě, když později chcete byt nebo dům zpeněžit. 

V lednu 1997 jsme začali bydlet v Praze, a při tom jsme vlastnili v Českém Těšíně krásný starý byt. Rozhodli jsme se, že ho zrenovujeme, chtěli jsme ho pronajímat. To byla příležitost pro mně, pro touhu tvořit a pro levou mozkovou hemisféru. S chutí jsem se pustila do organizace rekonstrukce. Tehdy jsem si opět vzpomněla na dětství a uvědomila si, jak mně to celé naplňuje.

Poprvé jsem si uvědomila, jak je plánování pro dokončení

úspěšné rekonstrukce důležité.

Najala jsem na práci místní řemeslnickou firmu, které jsme zaplatili dopředu peníze. Ale když jsme přijeli na kontrolu bytu, tak jsme k našemu údivu zjistili, že práce nebyla dobře odvedená.  Byli to přátelé, tak jsme s nimi neuzavřeli žádnou dohodu. Možná vám to taky něco připomnělo... 

 

Stálo nás to čas a další peníze, abychom byt dotvořili podle našich představ. Po pár letech jsme ho nakonec úspěšně prodali. 

Když jsem žila v Praze, tak jsme v roce 2006 založili s manželem firmu a řídili celoplošnou distribuci prodeje mražených potravin. Drželi jsme licence zmrzlinových značek produktů Nestlé a prodávali jsme a distribuovali mražené potraviny po celé České a Slovenské republice.

 

O pár let později, jsme spravovali a zajišťovali běžný chod a technický provoz deseti společenství vlastníků, což zahrnovalo více než tisíc bytových jednotek.

V té době jsem se věnovala především rozvíjení marketingových dovedností a věnovala pozornost organizaci a plánování potřeb firmy a optimalizacím vynakládaných finančních prostředků a řízením a kontrolou finančních toků (cash flow) firmy.

Změna nastala s rozhodnutím změnit dispozici bytu v Praze

 

V mezičase, když jsem "dobíjela baterky", jsem studovala a sytila pravou mozkovou hemisféru. Soustředila a zaměřovala svojí pozornost všemu, co se týkalo principů rekonstrukce, renovace a interiérového designu a všemu, co se týkalo udržitelného životního stylu. 

 

Studovala jsem všechny proměny bytů a domů, jejichž cílem byla vylepšená dispozice a změna interiéru, které mi přišly pod ruce. V té době jsem se taky vědomě rozhodla, že vše, co jsem se za tu dobu naučila zúročím při realizaci proměny vlastního bydlení.

Zlom a posun v našem životě přišel v roce 2013 s rozhodnutím zcela změnit dispozici našeho pražského bytu z 2+1 na 3kk. Byt byl hezký, ale dispozičně nevyhovoval našim představám. Narodil se nám syn a chtěla jsem mu udělat dětský pokojíček.

 

Chtěla jsem zvětšit dispozici a vytvořit prostor tak, aby fungoval lépe než doposud, a v ten moment jsem si uvědomila, že touto změnou zároveň navýším hodnotu bytu a jeho cenu v případě jeho pozdějšího prodeje. 

Nastartovala jsem vlastní vizi o proměně interiéru a vytvořila tak funkční know-how

Začala jsem pracovat na vlastní vizi o proměně interiéru a postupně ji dávala do pohybu v praxi. Našla jsem si počítačový program, vytvořila 3D vizualizaci nového bytu.

 

Naplánovala a připravila kompletní postup rekonstrukce bytu, včetně rozpočtů a kalkulací, zjistila ceny práce, materiálů a bytového zařízení. Vytvořila jsem do detailu propracovaný plán s cílem vytvořit lepší, pro život tří členné rodiny, vhodnější dispozice bytu.

 

Podařilo se mi tak vytvořit vlastní funkční know-how, postup a návod, díky kterému jsme přesně věděli co, kde, jak a kdy bude potřeba udělat. Mohli jsme postupovat krok za krokem a nedělat zbytečné chyby.

 

Navíc jsme díky takto do detailu propracovanému plánu získali bankovní financování na rekonstrukci bytu ve výši 500 000 Kč, což byla naše celková investice do proměny bytu.

 

Celá rekonstrukce nám zabrala pouhé 2 měsíce intenzivní práce. Na konci vznikla originální přeměna bytu původní 2+1 dispozice na luxusní 3kk byt. 

 

A co víc? Celý náš vložený kapitál do rekonstrukce v podobě půjčky, času a práce  jsme mnohonásobně zúročili při prodeji bytu o pár let později. Vydělali jsme prodejem o 1 500 000 Kč více, než bylo v tu dobu na trhu běžné.

1/1

1/1

Stáhnout eBook ZDARMA

Jdeme za svými sny, stěhujeme se na venkov do přírody

 

A tak díky této do detailu promyšlené rekonstrukci pražského bytu a díky zisku z jeho prodeje jsme si nakonec mohli pořídit námi vysněný pozemek s lesem a loukami a venkovským domem, který má na dvorku krásný vzrostlý ořech.

 

Veškeré zkušenosti a znalosti z oblasti plánování a organizace této rekonstrukce nyní zúročuji při renovaci právě tohoto našeho venkovského domu. Rekonstrukce ještě není u konce a už jsem díky systematickému postupu a vlastnímu know-how dokázala ušetřit více než 1 000 000 Kč.

Když jsem dům tehdy poprvé viděla, vypadal zuboženě, ale nebála jsme se, protože jsem věděla, že plánování a organizace jakéhokoliv takto velikého projektu, což bezesporu rekonstrukce domu a jeho střechy je, nám ve finále přinese užitek v originální proměně prostoru a taky v podobě optimalizace vynaložených peněz.

Než jsme se do domu nastěhovali museli jsme věnovat mnoho času přípravě našeho prvního projektu a to vybudování příjezdové cesty. K chalupě nevedla žádná cesta. Bylo to tady delší dobu neobydlené. K domu se klikatila vyšlapaná cestička, která končila u dveří na verandě. Všude rostla hlavně tráva.

 

Abychom se mohli nastěhovat bylo potřeba postavit cestu k domu. Navíc jsme věděli, že chceme dům začít co nejdříve kompletně rekonstruovat a cesta byla potřeba pro manipulaci stavebního materiálu těžkou technikou.

Dalším nutným krokem před nastěhováním byla fáze přípravy a následné realizace prozatímní renovace prostor uvnitř venkovského domu. Součástí této etapy bylo přizpůsobit interiér domu pro potřeby života moderního člověka.

 

Do této fáze patřilo vytvoření kompletního prozatímního topného sytému, elektrorozvodů a rozvodů vody, renovace staré koupelny, renovace a úprava podlahy v celém domě a navržení nové funkční dispozice včetně zařízení kuchyně.

Než jsem začali s kompletní rekonstrukcí, tak jsme v domě jenom rok bydleli, abychom zjistili, jak se v něm žije. Sledovali jsme zda-li v domě někde nevlhne, pozorovali jsme náročnost jeho vytápění, zjišťovali jak málo nebo dost těsní staré dřevěné okna.

 

A taky jsme chtěli vědět, jak a co předci zamýšleli, když tenhle dům stavěli. Snažíme se ke všemu přistupovat citlivě a s rozvahou a se snahou nečinit unáhlená rozhodnutí.

Stále není vše hotové i přesto, že intenzivně pracujeme, je před námi další spousta práce. Dnes je to rok, co usedlost renovujeme. Dost jsme na domě a kolem domu upravili. Usedlost zahrnuje komplex dvou domů prostorově uspořádaných do tvaru písmene L, který tvoří obytný dům a hospodářskou budovu a přilehlá stodola.

Víme, jak a co lze udělat, a to především díky organizační a analytické dovednosti a prověřeného systematického postupu, kterým si zajišťujeme všechny potřebné informace pro rekonstrukci. Díky němu dobře víme s čím je nutné počítat, víme, co lze udělat lépe, díky němu systematicky postupujeme, protože víme, jaký další krok bude za nim následovat.

1/1

PŘIŠEL ČAS SDÍLENÍ ZKUŠENOSTÍ

Za svůj život jsem se naučila opravdu hodně přemýšlet o tom, co a jak udělat a kolik mně to bude stát, abych vytvořila funkční a útulný domov. Zvu vás na cestu za zdravějším a šetrnějším přístupem k životu. Na cestu z města, k nám do přírody na rodový statek, kde vědomým způsobem, chytře a ekonomicky, realizuji vše potřebné v oblasti bydlení. Bude mi potěšením vás na této cestě provázet. Nabízím vám vlastní know-how a zkušenosti, a to různými způsoby:

  • Pomáhám lidem zrealizovat všechny jejich sny a touhy o BYDLENÍ V PŘÍRODĚ a dávám jim RADY, jak je lze snadno, chytře a ekonomicky dosáhnout.

  • Na SEMINÁŘI radím lidem, jak mohou šetrně renovovat svoje domy svépomocí a za rozumné peníze.

  • Tomu, kdo potřebuje se zbavit strachu a nejistoty z odchodu z velkoměsta a má touhu se odstěhovat na venkov a neví jak na to, nabízím KONZULTACE.

  • A skrze tento web a projekt NukNuk Ateliér, ve kterém najdete BLOG, videa a další obsah zdarma, sdílím další hodnotné informace, inspiraci a motivaci k tomu, abyste zjistili, že si  můžete jednoduše a funkčně proměnit domov sami a  vydat se za životem, ve kterém si budete plnit vaše sny. Věřte mi, zvládnou to všichni, je to opravdu snadné.

IMG_20200704_122109.jpg

Věřím, že i vy zde najdete inspiraci. :)

Mějte se krásně a žijte

v domě, který jste si božsky proměnili.

 

Šárka Grycová