top of page

Jak se bydlí ve vile

z konce 19. století

Dům, který byl původně v dezolátním stavu, manželé Raszykovi opravovali a zvelebovali po celý život. Najdete tu nejen zakoutí prodchnutá mystikou ale i předměty a umělecká díla, které vás okouzlí.

 

Majitelé miluji umění, předměty ručně vyrobené, v nichž je ukotvena nejen láska ke tvorbě, ale i pozitivní nebo léčivá energie, jež z předmětů vyzařuje do okolí nebo směrem k jejich majitelům. Pojďte se společně s námi inspirovat, jakým způsobem můžete dekorovat zahradu, nebo jakými předměty se můžete obklopit doma a při tom do nich nemusíte investovat žádné peníze. Stačí se jen, tak jak to dělají majitelé domu, pořádně dívat kolem sebe.

 

Malíř Vladislav Raszyk se věnuje malbě obrazů a jeho koníčkem je sběr zajímavých uměleckých či prostých předmětů, které oplývají jakousi mystickou atmosférou. Jeho žena Baška (což je slengově Baruška), původem z Polska, ho celý život v umění podporuje a je i přísným kritikem umělcovy obrazové tvorby. Společně organizují výstavy, nebo setkání s jinými umělci v jejich kavárně ART Club Galerie.

 

Dům, který manželé obývají, byl původně postaven pro rodinu hajného hraběte Larische. Najdete v něm původní prvky jako jsou vysoké dvoukřídlé kasetové dveře, parkety z kvalitního dubového dřeva nebo nádherné kamna, které vás okouzlí.  Vila je opravdu rozlehlá. Pod střechou na půdě se nachází dva samostané prostory. V jednom se nachází ateliér umělce a v druhém malý byt, který slouží již dospělým dětem a jejich rodinám v době, kdy přijedou na návštěvu.  Naopak v suterénu můžete najít umělecký lazenou kavárnu nazvanou ART Club Galerie, kterou organizuje a vede paní domu. Centrálním prostorem vily je nádherný a prostorný byt, z jehož místností a také ze zahrady níže přinášíme naši fotoreportáž pro inspiraci.

 

 

Sbírka Kristů na kříži byla zachráněná před likvidací starého hřbitova. "Každý Krist je jiný, podle toho čí umělcovou rukou byl stvořen. To mě natolik nadchlo, že jsem si řekl, taková krása přece nemůže skončit na smetišti," vypráví Vladislav Raszyk.

Soška dívky "Zajíčka" si také našla své místo. A přísedícím v altánku dělá tichou společnost.

Skalka na zahradě s trpaslíky a letničkami v květináčích.

Rytíř, pozůstatek sochy ze zahrady vily hraběte Larische z Karviné, která byla za normality ponechána zubu času.

Malá kaplička ze smetiště si také našla místo v zahradním altánku a tvoří přístřeší sošce žehnajícího Svatého.

V obývacím pokoji najdete více uměleckých soch a obrazů, než nábytku.

Obraz, který byl v rámu je za naši přítomnosti v opravě, ale kompozici předmětů to vůbec neuškodilo.

Sbírka kloubouků z cest a dekorativní tapeta dělají iluzi, že se po tapetě kloubouky šplhají.

Jídelna se starými skřiňovými hodinami a sbírkou loveckých trofejí.

Výstavka kuchyňských předmětů a dóziček vytvářejí příjemnou domáckou atmosféru.

Nechybí ani trocha místního folklóru.

Zátiší s hlíněnými formami na pečení, džbány a hrnci po babce i prababce.

Terasa ze železných tyčí a betonu majitelovy vlastní výroby, natřená základní modrou, umožnila příjemné místo k posedávání na jednom ze slunnějších zákoutí zahrady.

Výhled z terasy na zahradu je kouzelný.

Pod stříškou vzniklo místo k uložení starých autodílů. Jakoby bylo pro ně stvořené.

Sbírka plechových cedulí.

Zahradní krb vlastní výroby.

Modrá lavička vybízí k odpolednímu posezení ve stínu koruny stromu.

ART CLUB Galerie se nachází v suterénu vily.

bottom of page