
V prvním díle seriálu nazvaném 11 kroků k úspěšné proměně pokojíčku pro holčičky bych vám ráda představila proměnu pokojíčku pro holčičky, kterou jsem vytvořila s kamarádkou Andreou. Dala jsem dohromady moje zkušenosti z praxe, kdy jsme v roce 2014 interiér pokojíčku tvořily. Jde celkem o 11 kroků, je to takový funkční návod pro vás, jak se pustit do jeho proměny. Dneska vám představím prvních 6 kroků, kdy vás provedu, postupně krok za krokem, přípravou tvoření návrhu proměny.
Fáze přípravy je vždy velmi důležitá, protože vám ve finále dost podstatně usnadní celkovou realizaci v praxi. Vytvoříte si přehled o tom, co budete muset udělat a taky budete vědět kolik vás to celé bude stát nakonec peněz. Nikde se nezadrhnete a nebudete mít tendenci navyšovat rozpočet proměny. Tak pojďme na to.
Tak jo, je to tady! Stojíte v pokojíčku a víte, že celý prostor chcete nějak předělat, ale nevíte odkud začít, a jak na to. Tíží vás pocit, že pokud se do toho pustíte, tak utratíte hodně peněz, ale sami ani nevíte přesně kolik. V hlavě máte myšlenku, kterou chcete ze sebe dostat ven, ale netušíte od čeho začít, co koupit, a jak by to tam vlastně mělo vypadat. A když koukáte v televizi na proměny v bydlení nebo se inspirujete článkem v časopise, tak se na vás hrnou stotisícové sumy.
Přesně tohle v roce 2014 řešila moje kamarádka Andrea. Ráda by zařídila holčičkám krásný dětský pokojíček, ale vůbec neměla tušení, jak by to asi měla udělat. V televizi v pořadech o proměnách bydlení mluvili jenom o stotisícových sumách. Byla zoufalá. Holčičky velmi milovala a chtěla jim udělat prostor na hraní, kde by to měly rády. Navíc se rozešla s partnerem, tatínkem holčiček, a měla pocit, že to holkám dluží. Nebyla zrovna v situaci, kdy by mohla do proměny vložit sto tisíc. Ale i tak byla odvážná, když investovala 25 000 Kč. Ano, bála se, že to nebude vůbec stačit.
Okamžitě jsem ji uklidnila: "Holka, máš úplně zbytečné obavy, to se dá snadno zvládnout."
Většinou se nám to děje proto, že se bojíme na situaci podívat z jiného pohledu, než nám nabízí dnešní životní styl. Změna pohledu na věc, jistě pomůže! Většinou jsme spoutáni, nemáme představivost a neumíme odběhnout od zaběhlých rutinních zvyklostí. Jsme navyklí všechno kupovat nové a nedokážeme si připustit, že když si pořídíme věci z druhé ruky může to prospět nejenom naši peněžence, ale taky konzumu, který nám stále dýchá na záda.
A to je škoda. Proto vám chci poradit, jak to můžete udělat snadno a ještě se u toho můžete dobře bavit. Pojďme se tedy společně podívat, jak jsem pomohla Andree se na věc podívat jinak.
Když mně Andrea požádala o pomoc, tak jsem ji vysvětlila, že mi vždy pomáhá se držet starého dobrého přísloví: "V jednoduchosti je síla". Možná si řeknete, že je to úplná blbost. Že tohle pravidlo vám nijak nepomůže s výběrem vhodně velikého stolu nebo správně veliké komody, ale já vám říkám, že nemáte pravdu. Ukážu vám, jak to myslím, a jak to celé funguje v praxi, a že se dokonce u toho můžete dobře bavit.
Vzala jsem si notebook do tašky, sedla do auta a jela za Andreou domů na druhou stranu Prahy. Daly jsme si kafe a začaly plánovat projekt proměny holčičího pokojíčku.
Pojďme se tedy společně podívat, jak jsme s Andreou společně postupovaly. Všechny činnosti jsem shrnula celkem do 11-ti kroků, které vedly k úspěšné realizaci proměny pokojíčků pro holčičky. Nyní si společně projdeme prvních 6 kroků přípravy návrhu.
Krok číslo 1.
V první řadě jsme si změřili pokoj. Prostě vezmete metr a změříte si rozměry pokoje ode zdi ke zdi, většinou od okna k protější stěně a potom ten zbývající rozměr ode zdi ke zdi.

Krok číslo 2.
Nejdříve je potřeba, abyste si udělali návrh na papír. Stačí, když vytvoříte obdélník o rozměrech, které jste zjistili podle postupu nahoře a teď to úplně stejně namalujete. Rozměry dodržujte podle vámi stanoveného měřítka na pravítku.

Krok číslo 3.
V dalším kroku je potřeba si ujasnit nábytek. My jsme se rozhodly, že z nábytku zachováme funkční dřevěnou postel včetně původní matrace, kterou vidíte vlevo na obrázku pokojíčku.
Nově budeme potřebovat:
další postel, ideálně patrovou a to včetně matrace
krabice na hračky
nové skříňky na hračky
2 poličky nad každou postel na knížky a jiné drobnosti
2 lampičky nad postele ke čtení pohádek
velké zrcadlo pro dvě princezny
2 skříně na oblečení
K dotvoření atmosféry dívčího pokoje budeme dále také potřebovat tyto interiérové doplňky:
tapetu na jednu stěnu
hezký lustr
nové povlečení
závěsy nebo záclony
a novou garnýž nad okno
Krok číslo 4.
Na papír si namalujete zhruba, kde byste chtěli umístit postele a kde skříně. Vycházejte vždy z těchto údajů:
Skříně pro uložení oblečení mají většinou hloubku 60 cm a min. šířku 50 cm anebo více.
Postele mají standardní rozměr délky 200 cm a min. šířku 80 cm nebo 90 cm, větší postele se většinou dělají pouze na míru.
Načrtněte si do plánku umístění postelí, skříní, skříněk a poliček.

Jakmile přesně víte, že tato varianta rozmístění skříní a postelí se vám líbí potom, můžete přistoupit k té zábavnější formě realizace.
Krok číslo 5.
Uvědomte si v jaké barevné paletě budete celý pokoj vytvářet. My jsme se rozhodly pro klasickou dívčí barevnou paletu: růžovou doplněnou o bílou a světlou modrou. Potom si otevřete počítač nebo notebook a začněte hledat, na online prodejních webech nábytku, ten nejvhodnější nábytek do holčičího pokojíčku.
Andree se líbil styl IKEA, tak jsme vybíraly nábytek, doplňky, textil z jejich online nabídky odtamtud. Tapetu jsme vybrali z online nabídky prodejny, která má krámek v Praze.
Nábytek vybírejte podle těchto 3 pravidel:
1. Dodržujte stanovené rozměry.
2. Vyberte takový nábytek a doplňky, který odpovídá limitu vašich finančních prostředků.
3. Dodržte schéma barevné palety, kterou jste si vymysleli.
Fotky z nábytkem, doplňky a textilem si postupně stahujte do počítače, uložte je a potom je zase vložte do Powerpointové prezentace, ve které si vytvoříte obraz návrhu vybraného nábytku a ostatních věcí, odborně se tomu říká moodboard.
Dole na obrázku můžete vidět moje dva moodboardy, které jsem vytvořila pro lepší představu Andree. A vám to taky doporučuji. Prozkoumejte nábytek včetně doplňků, který jsme do pokojíčku podle výše jmenovaných tří pravidel vybraly:

A prozkoumejte taky textil, tapetu a další zajímavé věci a doplňky, které najdete na mém moodboardu níže, a které jsme vybraly do pokojíčku podle výše definovaných tří pravidel:

Krok číslo 6.
Vybraný nábytek, doplňky, tapety a textil si vložte položkově do tabulky v Excelu a prověřte si všechny ceny propočtem tak, aby vám součet dal výslednou celkovou částku, kterou hodláte do kompletní proměny pokojíčku investovat. Náš finanční limit byl 25 000 Kč a reálný rozpočet na proměnu pokojíčku byl 24 918 Kč.

Pokud máte rozpočet a přehled nábytku a všech potřebných věcí k proměně hotový, tak se můžete těšit na další kroky, kterými vás provedu v druhém díle naši realizace nazvaném 11 kroků k úspěšné proměně pokojíčku pro holčičky - díl II. odhalení.
Tak pokud jste si můj návod pečlivě přečetli, neváhejte a pusťte se do přípravy návrhu pokojíčku a pochlubte se navrhovaným nábytkem, textilem a doplňky v moodboardu v Facebookové skupině NukNuk Bydlení - tvoříme si proměnu vlastního domova , kde společně s ostatními můžete sdílet zkušenosti z proměny pokojíčku pro holčičky.
Comments