Odcházíme z Prahy na venkov, do klidu a do přírody.


Odejít z bytu, z lukrativní lokality v Praze, by nás ještě před pár lety s manželem nikdy nenapadlo. Žilo se nám tam dobře. Vše, co jsme potřebovali k městskému modernímu životu jsme měli pod nosem: restaurace, obchody a obchodní domy, školu i školku, několik dětských hřišť, dokonce i práci, vše pouze pár minut od domova.


Přesto, že jsme měli v Praze klidný a zajištěný život, krásný byt, tak myšlenka vlastního pozemku s usedlostí nebo statkem nás lákala víc a víc. A nakonec i přes všechna výše zmíněná pozitiva také zvítězila.

Hned na začátku je nutné si ujasnit, že zde nehovořím o pouhém rozhodnutí se přestěhovat z bytu do domu někde na periferii města. Nám šlo o celkovou změnu životního stylu.


Opustili jsme zaměstnání, prodali byt a přestěhovali se několik set kilometrů od domova na statek, kde hodláme žít život, který bude o větší soběstačnosti a svobodě než umožňuje život ve městě.

Na našich loukách kvetou petrklíče a v lese rostou houby. Není to úžasné?

Tohle je křemenáč z našeho bukového lesa. Je téměř tak veliký jako dvou litrová plastová láhev.

Pokud zvažujete odchod z města na venkov, a chcete změnit životní styl, ale nejste si tímto rozhodnutím jistí, tak nespěchejte. My jsem byli nejistí dlouho. Nejdříve jsme si museli nasbírat dostatek informací. Například kde, co a za kolik můžeme pořídit. Nebo za kolik je možné starý dům zrekonstruovat. Jaké jsou finanční limity, ceny místních stavebních firem. Dokonce zjistit otázku budoucích pracovních příležitostí.


Na to všechno potřebujete čas, taky jistou dávku odvahy a pevnost rozhodnutí. A taky osudem nastaven bezkonfliktní průchod dějem. Věděli jsme, že budeme potřebovat více peněz, nejen na to, abychom si pořídili pozemek s domem, ale taky na rekonstrukci starého statku a na nástroje a nářadí, které budeme k hospodaření potřebovat. Proto, jsme museli prodat byt. Dokážete si to představit?


Začněte tím, že budete přemýšlet o tom, co má pro vás větší cenu a jaké možnosti v tomto ohledu máte. My jsme to s manželem zvažovali dlouho, více než 3 roky, a během toho jsme občas pokukovali po cenách nabízených pozemků s nemovitostmi a neustále jsme analyzovali, zda-li je naše rozhodnutí rozumné nebo je to prostě hloupost.


Při balení, z mého pohledu, všech těch zbytečností, co během života nahromadíme, jsem měla hrůzu z toho, že ty věci nikdy nesbalím.

Důvodů k tomu, abychom odešli z města bylo několik. Jednak láska k přírodě, touha tvořit, pracovat v přírodě, být na čistém vzduchu, ale taky jsme měli dost velkoměsta. Šlo o finanční tlak a s tím související stres, který jsme v Praze poměrně často za léta života vnímali.


A nakonec šlo o to nejdůležitější, o pochopení priorit, co vlastně od života chceme a kde a jak hodláme zbytek života žít. Vycházeli jsme z toho, že dokážeme pracovat rukama (stavět, bourat, rekonstruovat, sázet, orat, zakládat záhony,...), to nás baví. Uvědomili jsme si, že nejsme fixovaní na městském životě.


Naopak, že potřebujeme mít možnost vytvořit více podnikavých aktivit (tvořivá dílna, výroba domácích produktů,...), a že potřebujeme mít na tyto činnosti čas a prostor. A věděli jsme, že z velkého pozemku s lesem, sadem a poli dokážeme něco "vytěžit" (pěstovat zeleninu a chovat domácí zvířata).

Níže je fotografie souboru domů, v jednom z nich jsme vlastnili byt.  Je to na Vinohradech, kousek od metra Želivského, tam taky stojí Hotel Don Giovanni nebo nová budova Rádia Svobodná Evropa.

Pro nás je prostě přirozené odejít z města. Navíc máme dítě, kterému jsme chtěli dát možnost prožít dětství jinak než ve městě. Oba jsme s manželem vyrůstali v rodinných domcích, takže jsme věděli o co náš syn ve městě přichází.


Také naděje být více soběstační v podobě úrodné půdy či dřeva jako paliva, jasně rozhodla o naši cestě z města na venkov. V našem lese máme dřeva dostatek.

Cílem je začít žít mnohem hodnotnější život, prospěšnější pro nás. Zklidnit se, posílit tělo, a nakonec žít více venku, v přírodě.

Díky tomu, že jsme měli firmu, kterou jsme byli nuceni z důvodu bankovní krize bez zisku prodat, jsme se uměli rychle rozhodnout. Neměli jsme strach, že o něco přijdeme. Jednou jsme už přišli téměř o všechno, tak se nebojíme začít znova a jinde. Vždyť i negativní zkušenost je dobrá. Díky ní jsme teď tady, na venkově.


Hodláme se živit domácí výrobou. Využijeme k tomu nabyté zkušenosti z podnikání a pokusíme se využít všechny zdroje, které statek a příroda kolem nás nabízí. Uznali jsme, že nemáme problém v mnohém slevit, pokorně přijmout všechny alternativy, i ty nejhorší scénáře.

Fotogalerie našeho bydlení v Praze:

Nechceme už moc, stačí nám málo, jen tolik co potřebujeme k obyčejnému životu. A tak nám stálo za to se přestěhovat, zkusit si to, protože aktivní život, práce a společný pohyb na vzduchu v přírodě má dneska pro nás mnohem větší cenu, než žít nudný život v bytě ve velkoměstě.


Příroda, kterou teď máme okolo našeho nového domu je to, co jsme tolik všichni tři pro náš další život potřebovali.

A co vy? Jste spokojeni s vašim životem ve městě? Nebo zvažujete, zda uskutečnit nutnou změnu. A vy, co bydlíte na venkově, jste za to rádi. Napište, jak to vidíte vy.


Pokud vás myšlenky o cestě z města inspirují připojte se k nám tvůrcům vědomého bydlení a inspirujte se nadšením při proměnách našich domovů a sdílejte s námi vaši motivaci a vášeň pro tvoření bydlení.

Mějte se krásně.

Šárka


#důvodyodchodu #bezstrachu #pracovnípříležitosti #Spokojenýživot #změňživot #žijemejinak #peníze #Všejedobré

466 zobrazení0 komentář
Cesta z města.png

NukNuk Ateliér

Tento blog je místo, kde si můžete kromě článků autorky projektu NukNuk Ateliér Šárky Grycové přečíst i její příběhy a najdete tady náměty k motivaci, porci inspirace i nakopnutí do toho, abyste konečně začali tvořit váš vysněný domov. Stáhněte si některý z účinných taháků, abyste se naučili, jak proměnit váš sen o krásném domově do reality a bydleli božsky. Více o tvoření bydlení se Šárkou tady >>

Šárka je autorkou projektu Nuknuk Ateliér a inspiruje lidi, jak si mohou snadno a chytře přetvořit vlastní bydlení. Učí je, jak využívat potenciál vlastní kreativity, aby se mohli vydávat za svými sny a renovovat a přetvářet jejich domovy snadno, chytře a ekonomicky. Více o Šárce najdete tady >>

RUBRIKY BLOGU:

SEZNAM ŠTÍTKŮ:

POJĎTE ŽÍT BOŽSKY A MĚJTE RADOST Z VAŠEHO DOMOVA

Buďme ve spojení na sociálních sítích!

Staňte se fanouškem stránky na Facebooku NukNukAtelier - klikněte na "TO SE MI LÍBÍ"

Sledujte příspěvky stránky na Instagramu nuk.nukateliér - klikněte na "SLEDOVAT"

Inspirujete se příspěvky, sledujte je, komentujte, buďte se mnou ve spojení. :-)

 Tvorbou na chalupě jsem si nejenže splnila můj sen, ale díky vášni pro udržitelný design tady vytvářím osobitý a originální domov.

Nebojte se a vytvořte si taky prostor domova, ve kterém si budete plnit vaše sny.

Bude mi ctí vás na cestě za nimi provázet.

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Šárka

Autorka projektu, renovátorka chalupy a máma skvělého syna :-)

Sledujte můj Instagram: